ایر لاین های بدهکار نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود اقدام کنند

ایر لاین های بدهکار نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود اقدام کنند

معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت فرودگاه‌ها از تشکیل پرونده‌ مطابق قانون برای جبران خسارات ایرلاین‌های بدهکار خبر داد و گفت : پیگیری ممنوع‌ الخروج کردن مسئولان مقصر مربوطه و توقیف حساب بانکی از جمله اقداماتی است که در راستای استیفای حقوق دولت انجام می‌شود .
به گزارش پایگاه فرودگاهی ، امامی با بیان اینکه چنانچه شرکت‌های بدهکار در زمان مشخص‌شده برای تعیین تکلیف بدهی خود به شرکت فرودگاه‌های کشور اقدام نکنند ، علاوه بر اقدام حقوقی ، پرونده‌ای مطابق قانون برای جبران خسارات تشکیل می‌شود.
وی افزود : در حال بررسی برای رده‌بندی ایرلاین‌ها از نظر پایبندی به تعهدات آنها به حقوق مردم و بیت‌المال هستیم و شرکت‌هایی که نسبت به اجرای تعهدات خود پایبندی لازم را داشته باشند، جزو شرکای تجاری متعهد و سایر شرکت ها به عنوان شرکت‌های غیر متعهد در لیست سیاه قرار می‌گیرند .
معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت فرودگاه‌ها ، ادامه داد : طی ما‌ه‌های اخیر پس از ارسال اخطار کتبی ، نسبت به طرح دعوی در مراجع قضایی و تشکیل پرونده‌ کیفری برای شرکت‌های هواپیمایی بدهکار با هدف اخذ مطالبات معوقه اقدام شده و درباره برخی شرکت‌ها علاوه بر اقدام کیفری ، اقدام حقوقی نیز انجام و تشکیل پرونده شده است .
امامی خاطر نشان کرد : برای آخرین بار جلساتی با حضور مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی و واحدهای مالی و حقوقی تشکیل و مقرر شد تا آنها قبل از تاریخ تعیین شده برای روشن کردن و تسویه‌ مطالبات معوقه ، اقدام لازم را به عمل آورند .
وی تاکید کرد : بدیهی است در صورت عدم تعیین تکلیف مطالبات توسط شرکت‌های بدهکار، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به عنوان وظیفه و تکلیف قانونی در استیفای حقوق دولت ، اقداماتی از جمله پیگیری ممنوع‌الخروج کردن مسئولان مقصر مربوطه، توقیف و بستن حساب‌های بانکی ، جلوگیری از انجام پرواز‌های Extra ، محدود کردن خدمات در سطح فرودگاه‌ها ، معرفی شرکت‌های فاقد تعهد به افکار عمومی و سایر پیگیری‌های قانونی و حقوقی درباره شرکت‌های مذکور به عنوان تصرف غیر قانونی در اموال دولت به عمل می‌آورد .
معاون برنامه‌ریزی و نظارت شرکت فرودگاه‌ها نیز با تاکید بر این‌که به هیچ عنوان مهلت دیگری به ایرلاین‌ها داده نمی‌شود چرا که طی ۳ تا ۴ سال گذشته توافق‌های زیادی بین طرفین صورت گرفته اما ایرلاین‌ها به تعهدات خود پایبند نبودند، افزود : میزان بدهی‌ایرلاین‌ها به ۷۳۰ میلیارد تومان رسیده و با وجود برگزاری جلسات مکرر در دو سال گذشته با ایرلاین‌ها بابت پرداخت بدهی خود به شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ، آنها هنوز اقدام جدی در راستای پرداخت بدهی خود انجام نداده‌اند .
باقریان با تاکید بر این‌که امروز (سه شنبه ، ۱۸ اسفند) آخرین مهلت ایرلاین‌ها برای پرداخت بدهی‌هاست ، افزود : در صورت عدم وصول مطالبات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از ایرلاین‌ها قطعا از روز چهارشنبه محدودیت‌های لازم اجرا می‌شود؛ چراکه درآمد شرکت فرودگا‌ه‌ها از حقوق بیت‌المال محسوب می‌شود و موظف هستیم در صورت عدم وصول این مطالبات در مقابل آن اقدامات حقوقی لازم صورت گیرد.
وی با بیان این‌که از دو سال گذشته حساسیت نهادهای نظارتی نسبت به وصول مطالبات شرکت فرودگاه‌ها از ایرلاین‌ها بیشتر شد، یادآور شد: سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور به عنوان نهادهای نظارتی از شرکت فرودگاه‌ها پیگیری می‌کنند که چرا حقوق دولت وصول نمی‌شود بنابراین شرکت فرودگاه‌ها هم باید تبعیت کند.
وی یادآور شد: شرکت فرودگاه‌ها به هیچ عنوان خدمات خود را برای پروازهای برنامه‌ ای ایرلاین‌ها محدود نمی‌کند اما هیچ مجوزی برای انجام پرواز فوق‌العاده به ایرلاین‌های بدهکار داده نمی‌شود چراکه در این صورت خدمات بیشتری دریافت می‌کنند و در قبال آن بدهی آنها بیش از پیش افزایش می‌یابد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.