دستورالعمل آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ابلاغ شد

دستورالعمل آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ابلاغ شد

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، دستورالعمل آزادسازی نرخ بلیت هواپیما شبکه پروازی و مسیرهای حمایتی را به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ کرد .
به‌گزارش پایگاه فرودگاهی به نقل از روابط‌ عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، علی عابدزاده گفت : به‌منظور بهبود شرایط سفر، افزایش رضایتمندی مسافران ارتقا فضای کسب و کار در حوزه سفرهای هوایی داخلی جمهوری اسلامی ایران و در راستای اجرای بند “ب” ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه کشور و با تصویب شورای عالی هواپیمایی، آزادسازی نرخ بلیت و شبکه پروازی با ابلاغ دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری به مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی داخلی وارد فاز اجرایی شد.
در این جلسه‌ که در نهم آذرماه در سازمان هواپیمایی کشوری به ریاست علی عابدزاده معاون وزیر راه‌وشهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل و معاونان بازرگانی شرکت‌های هواپیمایی داخلی برگزار شد٬ ضرورت‌ها و الزامات آزادسازی نرخ بلیت و شبکه پروازی در ۱۷۰ مسیر داخلی مورد تاکید قرار گرفت و از شرکت‌ها و انجمن شرکت‌های هواپیمایی خواسته شد ضمن رعایت دقیق مفاد دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص نظارت لازم بر حسن اجرای این سیاست و برخورد با تخلفات احتمالی را نصب العین قرار دهند.
به موجب این تصمیم نرخ بلیت هواپیما در ۱۷۰ مسیر پروازی داخلی آزاد اعلام شد و ۸۷ مسیر داخلی دیگر کماکان جز مسیرهای حمایتی باقی ماند.
گفتنی است ،ملاک انتخاب مسیرهایی که مشمول فرآیند آزادسازی قرار گرفتند رقابت سه شرکت هواپیمایی در مسیر پروازی و وجود سایر مدهای حمل‌ و نقل برای جابجایی مسافران عنوان شد.
مطابق تکلیف قانونی مندرج در بند ب ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه کشور این اقدام باید یکسال پس از آغاز برنامه اجرایی می‌شد اما تاکنون به‌علل متعددی معطل باقی مانده بود و در سال گذشته سازمان هواپیمایی کشوری در گام نخست اقدام به متنوع‌سازی نرخ بلیت هواپیما کرد و پس از یک‌سال مطالعه دقیق کارشناسی و دریافت مجوز از شورای عالی هواپیمایی به این تکلیف قانونی خود عمل کرد.
شرکت‌های هواپیمایی ملزم شدند ضمن پاسخگویی مناسب در خصوص عملیات پروازی، کیفیت خدمات، تاخیرات و رعایت حقوق مسافران نظارت جامع را بر روند فروش بلیت در مسیرهای داخلی را در دستور کار قرار داده و مسئولیت تخلف دفاتر خدمات مسافرت هوایی نیز متوجه شرکت‌های هواپیمایی خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.